LG G3 D855 32GB – Android 5.0 İnceleme Kullanıcı Deneyimi – 2014

Untitled-31.jpg

LG G3 D855 32GB – Android 5.0 İnceleme Kullanıcı Deneyimi – 2014

Merhaba arkadaşlar LG G3 3GB donanıma sahip telefonumu 2-3 haftadır Android 5.0 sürümüyle kullanıyorum. Sizlere kullandığım süre boyunca ne gibi sorunlar yaşadım ne gibi düzeltmeler mevcut onları paylaşacağım.

.

Kullandığım sürüm: Android 5.0 (Lollipop)
Program Versiyonu : V20b-SEA-XX (Distiribitör garantili telefon. Singapur versiyondur)
Kernel. 3.4.0

— Donanım – Güç ve Yazılım
LG G3 bariz yazılım sıkıntıları var. Özellikle arayüz surekli işlemci üzerinden çalışıyor ve işlemci hep yoğun olarak kullanılıyor. Normalde GPU üzerine yuklenneliydi. Donanım güçlü fakat 2K ekran bu güçlü donanımı eziyor.

— Tema
Android 5.0 gelmesiyle temasa pek bir değişiklik yok.
Eski sürümde çok fazla kasıyordu fakat 5.0 ile Eskisini mumla ariyorsunuz. Kitkat kullanırken android 5 sürümünden umutluydum fakat beklentileri karşılamadı. Yani bir fark olmadı.
Hangi temayı kullanirsaniz kullanın telefon aratuzde kasıyor. Kasmayı önlemek için tüm araç (widget) ları kaldırdım ve arkaplana çok küçük boyutlu bir resim koydum sonuç yine aynı oldu.

— Ayarlar menüsü
Ayarlar menüsü sekmeli yapıda hala hantal ve kasıyor. Size tavsiyem listeli görünüme geçmeniz. Listeli görünüme geçerseniz kasma azalıyor ve biraz daha seri menüler arası geçiş yapabiliyorsnuz.

— LG Health
Adım sayar ölçeri resmen rezalet. Ben 2 adım atıyorum telefon 3-5 atlıyor. 1000 adım attınız yazıyorsa en azından yarısı yalandır bence. KM hesabını hemen hemen doğru yapıyor.
Kullanmıyorsanız kapatın gitsin. Boş yere donanım ve pilden yemesin.
– Açmak yada kapatmak için:
Ana ekrandayken boş bir yere parmağınızı basılı tutun – gelen bölümde üsste gelen Ana Ekranınıza basılı tutun ve karşınıza tüm ekranlarınız gelecek kaldırmak istediğiniz ekrana basılı tutarak kaldır kutucuğuna sürükleyin yada açmak istediğiniz ekran varsa + işaretli ekrana dokunun.

— Smart Bulletin
Ana ekrandaki bilgilendirme kısmı olarak biliniyor. Hava Durumu ve saatin hemen altındaki beyaz kutucuğun olduğu bölüm. Bu bölümde hava durumuyla ilgiki minik bilgilendirmeler. Takvim yada ajandanızdaki önemli gün ve zamanlar yaklaştığında uyarı vermesi yada biri sizi aradğında cevap veremediniz aradan zaman geçtikten sonra unutabilirsiniz işte bu noktada smart bulletin devreye giriyor sizi belli aralıklarla uyarabiliyor.
Bu durumlar benim için gereksiz bu nedenle kapatmayı tercih ettim. Boş yere yemesin donanımı 😀
Ayarlar – Ana ekran – Smart Bulletin kutucuğunu kapatabilirsiniz.

— Kamera
Lg G3 en güzel tarafı kamerası. Çok net ve kaliteli fotoğraflar cekmenizi sağlıyor. Gündüz çekimleri profesyonel SLR ile çekilmiş gibi. Gece azda olsa kumlu çekiyor fakat flash açık olduğunda yine güzel işler ortaya koyuyor. Kameranın tek eksi yönü arayüzü. Kamera tüm ayarlamaları kendi yapıyor ve bu durumda can sıkıcı. Otomatik çok güzel ayarlıyor bunda bir sorun yok fakat manuel mod imkanı ile zenginlestirilseymis daha iyi olurmuş.

— Ses (Kulaklık ve Hoparlör)
Hoparlör (Dış ses) konusunda gerçekten çok başarılı. Müzikler olsun filmler olsun çok güzel sesler alabiliyorsunuz ve ses seviyesi gayet yüksek. Şunu rahat söyliyebilirim One M7 den daha fazla yüksek sesi dışarıya veriyor. Elbette onlar kadar kaliteli ses vermiyor fakat rahatsız eder bir durumda yok. Keşke stereo ses olsaymış diyor insan.
Kulaklık konusuna gelince kendi kulaklığı çok vasat.
Sesler güzel ve rahatsız edici değil. İphone 6 kulakligiyla orta -üst seviyeye oynuyor. Yinede belirteyim bir M7 ve M8 olamaz.

— Kullanıcılar
Kullanıcılar Android 5.0 ile resmi olarak kullanıcılara sunuldu. Peki nedir bu? Kısaca bilgisayardaki gibi birden fazla kullanıcı ekleyebiliyorsunuz. Ahmetin hesabı – Mehmetin Bakkal Telefonu gibi 😀
Ayarlar – Kullanıcılar kısmına girip hesap ekleyebilir ve silebilirsiniz.
Yeni kullanıcı oluştura tıklarsanız bir uyarı veriyor ve tamam dedikten sonra kurulum ekranları geliyor. Kurulum ekranlarına yabancı değilsiniz. Telefonu yeni aldığınızda yada sıfırladığınızda karşınıza gelen wifi ayarları ,hesap adı ,google bilgileri gibi ıvır zıvır şeyler. Kurulum bittikten sonra varsayılan tema ve ekran sizi karşılıyor. Uygulamalar kısmıda aynı şekil. Diğer hesaplarınızdaki hiçbir bilgi, ayar ve uygulamalarınız yok. Herşeye sıfırdan başlıyorsnuz.
Tekrar eski hesaplara dönmek için Ayarlar – Kullanıcılar kısmına geçip hesap adına tıklamak.
Sahip ve Misafir isimli hesap silinmiyor. Diğer oluşturduğunuz hesapları silmek için Kullanıcı adının yanındaki çarka tıklayıp sağ üst köşedeki noktacığa tıklayarak kullanıcıyı sil diyorsunuz.
– Not. Bu bölümü bilmeyen kullanıcılar için güzel fakat bilenler için bir anlam ifade etmiyor. Çünkü şifre koyamıyorsunuz. Başkasına verseniz dahi biliyorsa her hesabı kurcalayabilir. Onun dışında gizlemek istediğiniz uygulama ve dosyalarınız varsa güzel çözüm gibi duruyor.
Tabi daha çok geliştirilmeli.

— Oyun ve Uygulamalar
Oyun ve uygulamalarda arayuzden daha az sorun yaşıyorsunuz. RealReacing 3 4.4.2 sürüm ile araçların yoğun olduğu durumlarda biraz fazla kasıyordu fakat 5.0 ile yine araçlar yoğunken çok ufak kasma ve yavaşlamalar hissediyorsunuz buda normal bence. Onun dışında diğer oyunlarda herhangi bir sorun yok. uygulamalar zaten sorunsuz çalışıyor.

— Web Tarayıcı
Tarayıcı kısmında cihaz resmen çöküyor. Çökmesinden kastım hantal çalışıyor. Popüler bir kaç tarayıcı ile bir çok siteyi denedim ve aralarında hızlanmalar olsada hantalligi pek gideremiyorsunuz. Mesela Teknoseyir de yukarı aşağı kaydirmalarda takılıyor Geçişler yavaş. Yinede günün sonunda her türlü siteyi açabilirsiniz bu konuda sıkıntısı yok.

— Pil
Pil durumu gerçekten vasat. Sürekli Şarj cihazını yanınızda bulundurmalisiniz. Özellikle ekran parlaklığını %100 yapıp birde oyun ve online video işine girdiniz mi %100 olan şarj 2-3 saat içinde bitecektir. Yinede cihazın hızlı şarj olması bu durumu düzeltiyor. Tabi 10dk. Şarj olmuyor 🙂
Ekran parlaklığını en dusuge getirirseniz 5-6 saat web deneyimi yaşayabilirsiniz tabi wi-fi ile 🙂

— Antutu
Android 4.4.2 de yerlerde sürünen sentetik test puanım 24 bin ile 29 bin arasında gidip geliyordu. HTC One M7 Telefonum bile 25 bin rahat alıyordu üstelik o telefonda S600 işlemci ve 2GB ram var. Fakat durum Android 5.0 ile değişti. 32bin ile 40 bin arası puan alıyorum. Sistemdeki sorunlar biraz olsun giderilmiş bunu hissediyorsunuz. Zaten testlerde bunun kanıtı tabi hala eskiği var.

— Sonuç
Android 5.0 Pek bir yenilik sunmasada performansı gözle görülür şekilde artmış. En azından Antutuda 🙂
Lg g3 son 1 2 güncellemeden sonra yazılımsal sıkıntılar basladı umarım düzeltırler. Cihaz çok ısınıyor ve bu ısıya kolay kolay müdahale edemiyorsunuz. Oyun oynarsanız ve ekran full parlakliktaysa termal değerler 80 derecelere yaklasiyor Ve buda risk demek. Her an her türlü donanım problemine aciksiniz demek. Bu sıcaklığı çok bariz bir şekilde hissediyorsunuz elinizi arka kamera yada güç tuşu üstünde gezdirin 🙂
Peki bu telefon alınır mı?
Bence alınmaz. Cihaz güzel tasarım hatlarına sahip fakat yazilim ve donanım uyuşmazlığı yüzünden cihaz alt seviyede kalıyor. 2K ekran olmasaydı yılın en iyi telefonu olmaya adaydı bence. Max fiyatı: 1000tl yi gecmemeli. (2024 yorumu 😀 bin liraya telefon varmış, vay be. 2 hamburger parası.)
———————-

Logitech Z200 2.0 Hoparlör (2014)

Untitled-31.jpg

Logitech Z200 2.0 Hoparlör İnceleme (Yıl 2014)

 

 

 

 

Yakın zamanda satın aldığım Logitech Z200 hoparlörünü kullanma amacım ev ortamında fazla abartılı sesten ziyade film izlemek ve müzik dinlemek.

Kriterlerim şu yöndeydi:
Biraz ucuz olsun 🙂 (60-70 tl arası bir fiyata almıştım)
Az bişi bassları hissedeyim.
Tizler ve enstürmanların sesleri net ve akıcı cıksın.
Kulakları cızırdatmasın…

Kullanım deneyimi:
Ürün oyunlarda da çok başarılı fakat oyunlarda ses kasanlar için 2+?? hoparlörler pek iyi değil çünkü düşmanın nerden geldiğini seçemiyorsunuz. Sağ ve soldan geldiği anlaşılıyor ama arkada vs olmuyor. yinede oyunlarda da iyi bir deneyim sunuyor.

Ses açma kısma silindiri %50 deyken:
Hangi filmi izlerseniz izleyin hangi müziği dinlerseniz dinleyin en ideal ayar budur. Ses yüksek ve nettir. Hele birde harici kaliteli bir ses kartınız var öff…Sakince ve net bir şölen için en ideali …Sesi kısın ama daha fazla açmayın.

Ses açma kısma silindiri %100 deyken:
Ses çıkışı ucuz 5+1 sistemlerlere yakın bir seviyeye yaklaştığını söyleyebilrim. Fakat bu ayarda çoğu multimedya içerikte tizlerde ve basslarda çatlamalar yaşıyorsunuz.
Flac yada diğer kayıpsız dosya formatlarına uygun müziklerde de durum hemen hemen aynı fakat şunuda belirteyim ses biraz kötüleşiyor fakat dinlenmeyecek türde değil. Bazı müziklerin doğasından dolayıda bu ayarda fazla durmamanız gerektiği anları anlayabiliyorsunuz. (Amatör remiks yapıp basa boğan şarkılarda)
Mesela müzik dinlerken :
Müziğin içindede ses bazen yükselir ve düşer işte bu yükseliş fazlaysa hoparlörde ters etki yapıyor. hafiften yeter kıs artık diyor size. Tabi kısmazsanızda birşey olacağı yok. 2-3 saat boyunca son ayarlarda müzik dinleyip film izlemişliğim var. Yani keyfiniz pek kaçmıyor.

Hangi platformlar için ideal:
Ev – İş – Ofis
Pc – Laptop – Tablet – Telefon – mp3 oynatıcı
Hemen hemen 3.5 aux nereye giriyorsa 😀

Kutudan neler çıkıyor ve ürün özellikleri neler?
20cm+ Boyutunda 2 tane Hoparlör geliyor.
Her bir uyduda (Kulede) 2 tane hoparlör var. (Üstteki biraz daha güçlü ses veriyor sanki. Alttaki daha çok ince seslere yönelmiş gibi)
3.5 Jack (Analog – aux) bağlantısı
1 adet uydulara (kulelere) güç sağlayan adaptör (Eski nokia adaptörlerine benziyor biraz)
80hz – 20khz aralık
2.5″ lik sürücüler
Güç bağlantısının olduğu ana uyduda (kule) azda olsa basslara hükmetme.. 1gıdım 😀
5+5W =10W toplam güç sunuyor.
Ortalama ağırlığı 1kg
1 Kulaklık çıkışı. (Başka hoparlörde takabilirsiniz)

Tasarım:
Beyaz ağırlıklı olan hoparlör:
Uydu çevresi koyu ve açık gri olarak 2 şekilde tasarlanmış. Arka kısımda yine açık gri ile çerçevelenmiş Resimlerde görüldüğü üzere…
Sahip olduğum model beyaz olandır.
Siyah ağırlıklı olan hoparlör:
Uydu çevresi beyaz renklidir. Arka çerçevede yine beyaz renklidir.

Asus GTX 760 2GB DirectCu 2 İnceleme

Picture-131-250x250-3.jpg Picture-21-250x250-2.jpg Picture-5-250x250-1.jpg Picture-17-640x360-0.jpg

Merhaba:

Bu sefer Asus GTX 760 2GB DirectCu 2 isimli ekran kartını inceliyoruz…

Eski nesil bir ekran kartı kullanıyorsanız (Nvidia 670 altı diye tabir edebilirim) oynadığınız oyunlar yüksek çözünürlüklü ekranınızda orta veya yüksek kalite ayarlarında artık zorlanıyorsa yeter artık bu yükü daha fazla taşıyamam diyorsa özellikle bütçenizi 4 haneli rakamlara çekmekte zorlanıyorsanız yada cebinizi düşünüp ya ben orta seviye ama üst seviyelere de göz kırpan bir ekran kartı istiyorum diyorsanız maksimum 500-750 tl arası bir bütçe ayıracaksanız ilk bakmanız gerekn kart Nvidia GTX 760 serisidir.

2014 Ağustos ayında aldığım Asus GTX 760 DirectCU II 2GB modelinden bahsetmek istiyorum…

Öncelikle bu ürünü araştırdınız fakat özellikle Asus ve MSI tasarımlarını beğendiniz ikiside birbirine benziyor ve oldukça havalı görünüyor acaba hangisini almalı diye düşündünüz!
Bana göre ikisi arasında tek fark tasarım ve renk 😀 Geriye kalan herşey hemen hemen aynı. Düşünmeyin ve sevdiğiniz markanın ekran kartını alın derim.

Ekran Kartı Özellikleri (Bana göre önemli olan ve markadan bağımsız özellikler)
GTX 760 GPU
2GB Hynix 6Gbps (6000MHZ ) Bellek
GPU Hızı : Normalde 1006 MHZ fakat ihtiyaç duyduğunda GPU Boost ile 1072 MHZ otomatik çıkıyor…
Bellek veri yolu genişliği: 256 bit
Bellek bant genişliği 192.2GB/s
Cuda Çekirdek sayısı : 1152
Desteklediği teknolojiler :
GPU Boost 2.0
PhysX
TXAA
G-Sync
Shield (Tablet ve Shield konsolla cihazın eşleşmesi)
3 Boyut Teknoloji Özellikleri (Blu Ray – Oyunlar – Görüntü – Resim)
DirectX 11 (DX 12 de destekliyor.)
Open GL 3.0
Tavsiye edilen ve desteklenen giriş birimi PCI 3.0
Xp den sonraki tüm sistemler için yazılım desteğinin olması
4K için hazır gözüksede fazlasıyla yetersiz 4K Görüntü almak için DisplayPort tercih edin. 4K HDMI Bağlantıda 24-30HZ arası bir tazeleme sunuyor.
170W-180W Güç tüketimi
İhtiyaç duyabileceğiniz PSU gücü ise bana göre 500 W olmalıdır. 800-1000W almaya değmez.
2 Slot yer kaplıyor. Anakartınızı buna göre seçin.
Maximum sıcaklık değeri 90-99C dir.

Yavaştan üründen bahsedeyim size…
Ürünü gittiniz aldınız…Peki kutu içeriğinde neler var?
– Kutuyu açtınız…
– Sizi ilk Ekran kartı karşılıyor…
– Ekran kartının hemen ön tarafında 6+6 güç bağlantısını 8 pin güç bağlantısına çeviren kablo geliyor. (Resim link: http://i57.tinypic.com/aoqt15.jpg )
– Ekran kartının altında ise bir iki kullanım kılavuzu ve ürünle alakalı Sürücü ve Yazılımların bulunduğu DVD-CD çıkıyor…
– Nvidia tarafında garantili bir ürün alırken mağazaya sorun özellikle 760 ve üstü modeller için oyun kampanyaları oluyor bunları bir araştırın. Ben bu kartı aldığımda Watch Dogs ürününe sahip olmuştum. Tabi 1 kere yüklemelik fakat pcden silene kadar Tek oyuncu modu yada Online modları sınırlama olmadan kullanıyorsunuz.

Tasarım:
Kasanızda 2 Slot yer kaplıyor.
Çift fan teknolojisi (Malesef toz atma olayı yok)
Fanların ortalarında Asus Logosu (Keşke ışıklı olsaymış)
4 adet kalınlaştırılmış nikel kaplama bakır ısı borusu ki bu ısı borusu doğrudan gpuya temas halinde. (Thermal macun ile. CPU işlemcilerdeki gibi)
Ekran kartının uzunluğu 20-22cm civarında. Kasanız küçük ve bir kaçtane HDD kullanıyorsanız uzunluğu dikkate alın derim.

Asus Sunduğu avantajlar:
DirectCU 2 teknolojisi:
Asusun geliştirdiği ve diğer markalardada farklı isimlerde gördüğümüz teknolojidir. Ne işe yarar? Bakır ısı borularının grafik işlemciye doğrudan temas etmesi ve bu bakır ısı boruları ile grafik işlemcideki sıcaklığı daha hızlı uzaklaştırarak kartın serin kalmasını sağlar.
Asus idda ettiğine göre %20 yakın daha serin çalışma imkanı tanıyor.

OC Edition:
Bilgisayarla haşir neşir olanların aşina olduğu Overclock (O.C) edilmiş kartlarda yer alır ve tahmin edeceğiniz üzere referans tasarıma nazaran daha dayanıklı bileşenler ile daha fazla overclock imkanı bizlere sunar. Ürünü ilk aldığınızda dahi hafiften Overclocklu gelir.

Direct Power:
Asusun özel tasarladığı ve geliştirdiği bu teknoloji sayesinde daha kaliteli PCB ve VRM teknolojisi kullanılarak ekran kartının istediği gücü doğru zamanda doğru yerde ve yüksek verimlilik ile kartı daha stabil daha verimli kullanılmasını sağlayan teknolojidir. %17 ye varan PCB sıcaklık değerinde azalmasına olanak sağlıyor.

GPU Tweak :
Asus ekran kartınızda Overclock yapmanıza imkan tanıyan uygulama. Bu uygulama ile ekran kartınızın hemen hemen tüm ayarlarına ulaşarak hızlandırabilisiniz.

———————————————————————————————————
Oyunlardaki performansı:
Sistemim:
FHD 60HZ Monitör
i7 2600K (Stock)
8 GB 1333mhz Ram (4*2)
GTX 760
SSD + 1TB Blue WD
Nvidia Sürücü 344.11

Herkes gibi grafik tablosu koyup örnek göstermiycem oynadığım oyunlardaki gözlemlerimi sizinle paylaşacağım…

Titanfall: Ayarlayabileceğiniz en yüksek ayarlarda 58- 80 fps arası gidip geliyor. Özellikle patlamaların ve oyuncuların dahil olduğu çatışmalarda dahi sizi 55 fps üstünde rahat tutuyor.

Crysis 3: Yine en yüksek ayarlarda (ekstra doku paketi indirmedim. ) Aksiyon ve çatışmaların dolu olduğu sahnelerde dahi 30-35 fps altına düşmedi. Maksimum ve genelde ortalama olarak gördüğüm fps değerleri ise 40-45 arasıdır.

Fifa 15: Ne yaptıysam FPS kandırmacasını aşamadım. Bir kaç yöntem denedim fakat olmadı.
55 – 60 FPS arasında sabit bir şekilde kaldı. Tahminin 70-80 fps ye kadar çıkar.

FarCry 3 : En yüksek ayarlarda 45-60 arası gidip geliyor. Yük altında minimum gördüğüm değer 45 tir.

CS Go: 150 ile 280 FPS arası bir değer gördüm. Fazlasıyla uçuk fakat akıcılık on numara…

Nvidia GeForce Experience:
İnceledğimiz kart ile Shadow play denemelerinde kayıtlarında fps düşüşü ve ekran kartına ekstra yük bindirme olaylarına rastlamadım. Kayıt ederken dahi oyunu aynı fps değerlerinde rahatlıkla oynayabiliyorsunuz.
Oyunlardaki görüntü ayarlarını otomatik yada kendiniz oyunu açmadan kolaylıkla ayarlayabiliyorsunuz.

————————————————————————————————————–
Sonuç:
Gördüğüm tek eksi noktası Güç Kablosuydu. 6+6 pin güç kablosunu direk 8 pine çeviriyor fakat ya 6 pin kablomuz yok sa? Molex versiyonuda verilseydi iyi olurdu diyebilirim. Allahtan kendi güç kaynağımda 6 + 6 + 2 pin vardı da yırttık 😀

Kartın sıcaklığı titanfall ve crysis 3 açık ve ikisindede oyun oynarken dahi maksimum 60-63 dereceleri gördü.

FHD den düşük çözünürlük ekranınız varsa çok daha fazla fps ve akıcılık elde edebilirsiniz.

Kart şuan için yeterli bir seviyede duruyor fakat daha öncede belirttiğim gibi GTX 670 ve altında ekran kartına sahip olupta sistemini yükseltmek isteyenler GTX 760 göz gezdirmelerini tavsiye ederim. Ürün fiyatını fazlasıyla hakeden bir ürün.

Fakat şöyle bir gerçek varki eğer aceleniz yok ise Nvidia 900 Seri kartlarıda bekleyebilirsiniz. Bu arada paranızı biriktirip GTX 970 seviyesi bir karta geçebilirsiniz.
Maxwell mimarisi sayesinde W başına performanstaki artışıyla yine bizlerin ilgisini çekiyor. Fiyatlarının daha aşağıda olacağı ve Güç tüketiminin gözle görülür şekilde düşmesinden dolayıda tercih edilebilir.

 

Tarih: TS 30 Eylül 2014

Windows Kurtarma Sürücüsü Hatası (Kurtarma sürücüsü oluşturamama) 2023

6e6443639ce2495.png

Windows başlangıç hatalarını kurtarmak için hazırlanan usb sürücüsü eksik wim dosyası nedeni ile usb medya oluşturulamıyor.

Windows 10, Windows 11 de de geçerli bu yöntem ile bu hatayı giderebiliriz. Şimdi ilgili Windows 10 sürümü isosunu microsoft.com dan indirin.

Sisteminizde 7Zip programı olmalıdır.

İsoya sağ tık yapıp install.wim veya esd dosyasını masaüstüne çıkarıyoruz. Daha sonra install.esd veya wim dosyasına sağ tık yapıp 7Zip ile aç diyoruz.

 

Numara klasörleri geliyor.

3. Klasör Pro ver,syondur. Klasörde resimde yer alan dizine gidiyoruz.

Ve şu dizine: C:WindowsSystem32Recovery  resimde ki iki dosyayı kopyalıyoruz. Çıkan bildirime evet diyerek onaylıyoruz.

Artık Windows Kurtarma Sürücüsünü kullanabilirsiniz.

 

Bu bilgi internette yok. Ben paylaşıyorum ilk defa. 🙂