Asus GTX 760 2GB DirectCu 2 İnceleme

Picture-131-250x250-3.jpg Picture-21-250x250-2.jpg Picture-5-250x250-1.jpg Picture-17-640x360-0.jpg

Merhaba:

Bu sefer Asus GTX 760 2GB DirectCu 2 isimli ekran kartını inceliyoruz…

Eski nesil bir ekran kartı kullanıyorsanız (Nvidia 670 altı diye tabir edebilirim) oynadığınız oyunlar yüksek çözünürlüklü ekranınızda orta veya yüksek kalite ayarlarında artık zorlanıyorsa yeter artık bu yükü daha fazla taşıyamam diyorsa özellikle bütçenizi 4 haneli rakamlara çekmekte zorlanıyorsanız yada cebinizi düşünüp ya ben orta seviye ama üst seviyelere de göz kırpan bir ekran kartı istiyorum diyorsanız maksimum 500-750 tl arası bir bütçe ayıracaksanız ilk bakmanız gerekn kart Nvidia GTX 760 serisidir.

2014 Ağustos ayında aldığım Asus GTX 760 DirectCU II 2GB modelinden bahsetmek istiyorum…

Öncelikle bu ürünü araştırdınız fakat özellikle Asus ve MSI tasarımlarını beğendiniz ikiside birbirine benziyor ve oldukça havalı görünüyor acaba hangisini almalı diye düşündünüz!
Bana göre ikisi arasında tek fark tasarım ve renk 😀 Geriye kalan herşey hemen hemen aynı. Düşünmeyin ve sevdiğiniz markanın ekran kartını alın derim.

Ekran Kartı Özellikleri (Bana göre önemli olan ve markadan bağımsız özellikler)
GTX 760 GPU
2GB Hynix 6Gbps (6000MHZ ) Bellek
GPU Hızı : Normalde 1006 MHZ fakat ihtiyaç duyduğunda GPU Boost ile 1072 MHZ otomatik çıkıyor…
Bellek veri yolu genişliği: 256 bit
Bellek bant genişliği 192.2GB/s
Cuda Çekirdek sayısı : 1152
Desteklediği teknolojiler :
GPU Boost 2.0
PhysX
TXAA
G-Sync
Shield (Tablet ve Shield konsolla cihazın eşleşmesi)
3 Boyut Teknoloji Özellikleri (Blu Ray – Oyunlar – Görüntü – Resim)
DirectX 11 (DX 12 de destekliyor.)
Open GL 3.0
Tavsiye edilen ve desteklenen giriş birimi PCI 3.0
Xp den sonraki tüm sistemler için yazılım desteğinin olması
4K için hazır gözüksede fazlasıyla yetersiz 4K Görüntü almak için DisplayPort tercih edin. 4K HDMI Bağlantıda 24-30HZ arası bir tazeleme sunuyor.
170W-180W Güç tüketimi
İhtiyaç duyabileceğiniz PSU gücü ise bana göre 500 W olmalıdır. 800-1000W almaya değmez.
2 Slot yer kaplıyor. Anakartınızı buna göre seçin.
Maximum sıcaklık değeri 90-99C dir.

Yavaştan üründen bahsedeyim size…
Ürünü gittiniz aldınız…Peki kutu içeriğinde neler var?
– Kutuyu açtınız…
– Sizi ilk Ekran kartı karşılıyor…
– Ekran kartının hemen ön tarafında 6+6 güç bağlantısını 8 pin güç bağlantısına çeviren kablo geliyor. (Resim link: http://i57.tinypic.com/aoqt15.jpg )
– Ekran kartının altında ise bir iki kullanım kılavuzu ve ürünle alakalı Sürücü ve Yazılımların bulunduğu DVD-CD çıkıyor…
– Nvidia tarafında garantili bir ürün alırken mağazaya sorun özellikle 760 ve üstü modeller için oyun kampanyaları oluyor bunları bir araştırın. Ben bu kartı aldığımda Watch Dogs ürününe sahip olmuştum. Tabi 1 kere yüklemelik fakat pcden silene kadar Tek oyuncu modu yada Online modları sınırlama olmadan kullanıyorsunuz.

Tasarım:
Kasanızda 2 Slot yer kaplıyor.
Çift fan teknolojisi (Malesef toz atma olayı yok)
Fanların ortalarında Asus Logosu (Keşke ışıklı olsaymış)
4 adet kalınlaştırılmış nikel kaplama bakır ısı borusu ki bu ısı borusu doğrudan gpuya temas halinde. (Thermal macun ile. CPU işlemcilerdeki gibi)
Ekran kartının uzunluğu 20-22cm civarında. Kasanız küçük ve bir kaçtane HDD kullanıyorsanız uzunluğu dikkate alın derim.

Asus Sunduğu avantajlar:
DirectCU 2 teknolojisi:
Asusun geliştirdiği ve diğer markalardada farklı isimlerde gördüğümüz teknolojidir. Ne işe yarar? Bakır ısı borularının grafik işlemciye doğrudan temas etmesi ve bu bakır ısı boruları ile grafik işlemcideki sıcaklığı daha hızlı uzaklaştırarak kartın serin kalmasını sağlar.
Asus idda ettiğine göre %20 yakın daha serin çalışma imkanı tanıyor.

OC Edition:
Bilgisayarla haşir neşir olanların aşina olduğu Overclock (O.C) edilmiş kartlarda yer alır ve tahmin edeceğiniz üzere referans tasarıma nazaran daha dayanıklı bileşenler ile daha fazla overclock imkanı bizlere sunar. Ürünü ilk aldığınızda dahi hafiften Overclocklu gelir.

Direct Power:
Asusun özel tasarladığı ve geliştirdiği bu teknoloji sayesinde daha kaliteli PCB ve VRM teknolojisi kullanılarak ekran kartının istediği gücü doğru zamanda doğru yerde ve yüksek verimlilik ile kartı daha stabil daha verimli kullanılmasını sağlayan teknolojidir. %17 ye varan PCB sıcaklık değerinde azalmasına olanak sağlıyor.

GPU Tweak :
Asus ekran kartınızda Overclock yapmanıza imkan tanıyan uygulama. Bu uygulama ile ekran kartınızın hemen hemen tüm ayarlarına ulaşarak hızlandırabilisiniz.

———————————————————————————————————
Oyunlardaki performansı:
Sistemim:
FHD 60HZ Monitör
i7 2600K (Stock)
8 GB 1333mhz Ram (4*2)
GTX 760
SSD + 1TB Blue WD
Nvidia Sürücü 344.11

Herkes gibi grafik tablosu koyup örnek göstermiycem oynadığım oyunlardaki gözlemlerimi sizinle paylaşacağım…

Titanfall: Ayarlayabileceğiniz en yüksek ayarlarda 58- 80 fps arası gidip geliyor. Özellikle patlamaların ve oyuncuların dahil olduğu çatışmalarda dahi sizi 55 fps üstünde rahat tutuyor.

Crysis 3: Yine en yüksek ayarlarda (ekstra doku paketi indirmedim. ) Aksiyon ve çatışmaların dolu olduğu sahnelerde dahi 30-35 fps altına düşmedi. Maksimum ve genelde ortalama olarak gördüğüm fps değerleri ise 40-45 arasıdır.

Fifa 15: Ne yaptıysam FPS kandırmacasını aşamadım. Bir kaç yöntem denedim fakat olmadı.
55 – 60 FPS arasında sabit bir şekilde kaldı. Tahminin 70-80 fps ye kadar çıkar.

FarCry 3 : En yüksek ayarlarda 45-60 arası gidip geliyor. Yük altında minimum gördüğüm değer 45 tir.

CS Go: 150 ile 280 FPS arası bir değer gördüm. Fazlasıyla uçuk fakat akıcılık on numara…

Nvidia GeForce Experience:
İnceledğimiz kart ile Shadow play denemelerinde kayıtlarında fps düşüşü ve ekran kartına ekstra yük bindirme olaylarına rastlamadım. Kayıt ederken dahi oyunu aynı fps değerlerinde rahatlıkla oynayabiliyorsunuz.
Oyunlardaki görüntü ayarlarını otomatik yada kendiniz oyunu açmadan kolaylıkla ayarlayabiliyorsunuz.

————————————————————————————————————–
Sonuç:
Gördüğüm tek eksi noktası Güç Kablosuydu. 6+6 pin güç kablosunu direk 8 pine çeviriyor fakat ya 6 pin kablomuz yok sa? Molex versiyonuda verilseydi iyi olurdu diyebilirim. Allahtan kendi güç kaynağımda 6 + 6 + 2 pin vardı da yırttık 😀

Kartın sıcaklığı titanfall ve crysis 3 açık ve ikisindede oyun oynarken dahi maksimum 60-63 dereceleri gördü.

FHD den düşük çözünürlük ekranınız varsa çok daha fazla fps ve akıcılık elde edebilirsiniz.

Kart şuan için yeterli bir seviyede duruyor fakat daha öncede belirttiğim gibi GTX 670 ve altında ekran kartına sahip olupta sistemini yükseltmek isteyenler GTX 760 göz gezdirmelerini tavsiye ederim. Ürün fiyatını fazlasıyla hakeden bir ürün.

Fakat şöyle bir gerçek varki eğer aceleniz yok ise Nvidia 900 Seri kartlarıda bekleyebilirsiniz. Bu arada paranızı biriktirip GTX 970 seviyesi bir karta geçebilirsiniz.
Maxwell mimarisi sayesinde W başına performanstaki artışıyla yine bizlerin ilgisini çekiyor. Fiyatlarının daha aşağıda olacağı ve Güç tüketiminin gözle görülür şekilde düşmesinden dolayıda tercih edilebilir.

 

Tarih: TS 30 Eylül 2014

Yazar hakkında: Fırat Duran
Instagram: firat_duran

Yorum ve Tepkiler

Yorumlar

@peepso_user_202(doLUNAy)
Acelem yok, ben para biriktirip GTX 970 seviyesi karta geçeceğim, onun incelemesini de bekliyorum sizden. Dediğim gibi acelem yok 😀
@peepso_user_3(toreador34)
@peepso_user_198(Fırat Duran) taşısana birazsını daha, test etmiş oluruz hem 😀